آخرین اخبار

33.jpg
2021-01-21

تداخلات دارویی یکی از مهم ترین علت های خطا های پزشکی می باشند . شدت و تظاهرات بالینی این تداخلات می تواند خفیف تا شدید و حتی تهدید کننده ی حیات باشد بطوریکه برخی از تداخلات دارو – دارو می توانند منجر به افزایش احتمال بروز عوارض دارویی ، افزایش جذب و اثر گذاری یک دارو با پنجره ی درمانی کوچک ، و در مواردی منجر به افزایش احتمال مرگ و میر شوند. .

متابولیسم کبدی و اتصال داروها به پروتئین های پلاسما عامل اصلی تداخلات دارویی است

‎در این بین تداخلات مهم و رایجی وجود دارند که توجه به آن ها هنگام تجویز و بررسی شرح حال دارویی بیمار ، می تواند نقش بسزایی در حفظ سلامت بیمار و کاهش اینگونه خطاهای پزشکی داشته باشد . اهمیت عمده این تداخلات در این است که عمدتا دو داروی تداخل کننده ، توسط یک پزشک تجویز نمی شوند و هنگام تجویز ، شرح حال دارویی کاملی از بیمار گرفته نمی شود . و یا این که بیمار دارویی را بدون نسخه از داروخانه دریافت می نماید ( مثلا جهت درمان سرفه ، تسکین درد ، جلوگیری از بارداری و … ) و با داروساز ، در رابطه با داروهای مصرفی خود مشورت نمی نماید .


59950-1200x675.jpg
2020-12-31

واکسن کرونایی که ایران روز سه‌شنبه مرحله آزمایش انسانی آن را آغاز کرد یکی از پنج پروژه ایرانی ساخت واکسن کووید-۱۹ که در فهرست سازمان جهانی بهداشت ثبت شده و روش ساخت آن همانند دو واکسن چینی ساخت شرکت‌های «سینوفارم» و «سینوواک» است.

نخستین پروژه ساخت واکسن کرونا در ایران که توسط شرکت داروسازی شفا(Shifa Pharmed) کلید خورده، امروز(سه‌شنبه) با تزریق به سه داوطلب وارد مرحله نخست آزمایش انسانی شد. مطابق اعلام مقام‌های رسمی ایران، این واکسن در صورت سپری کردن موفق سه مرحله آزمایش انسانی اواخر بهار آینده وارد بازار خواهد شد.

این واکسن که از سوی ایران «کُووایران برکت» نامگذاری شده، به نام گروه شفافارمد از سوی سازمان بهداشت جهانی در فهرست واکسن‌های در حال ساخت کرونا که مراحل مطالعه حیوانی و پیش بالینی را می‌گذرانند، ثبت شده است. واکسن کُووایران برکت پس از ارسال مستندات مربوط به مرحله نخست آزمایش انسانی آن وارد فهرست واکسن‌های در حال آزمایش این سازمان خواهد شد.

مطابق اطلاعات ثبت شده این واکسن در فهرست سازمان جهانی بهداشت، واکسن مورد آزمایش داروسازی شفا با استفاده از روش ویروس غیرفعال شده(Inactivated virus) تولید شده است. در روش سنتی تولید واکسن‌ علیه بیماری‌های ویروسی معمولا از ویروس ضعیف یا کشته شده آن برای تحریک سیستم ایمنی بدن انسان استفاده می‌شود. سپس وقتی بدن برای دفعه بعدی با آن ویروس خاص مواجه می‌شود، پادتن(آنتی‌بادی) خاصی تولید می‌کند، درست شبیه نحوه ایمن‌سازی بدن در مقابل بیماری فلج اطفال.

شرکت داروسازی «سینوفارم» و «سینوواک» چین نیز که پیشتر واکسن‌های کووید-۱۹ را به بازار عرضه کرده‌اند، از روشی مشابه شرکت شفا استفاده کرده‌اند.

اما واکسن‌های ساخت شرکت‌ آمریکایی-آلمانی فایزر-بیون‌تک و شرکت آمریکایی مُدرنا که تزریق آن در ایالات متحده و اتحادیه اروپا آغاز شده، با استفاده از فناوری جدید پیام‌رسان آر‌اِن‌اِی تولید شده‌اند که سرعت تولید واکسن و کارآیی آن با استفاده از این روش، سریع‌تر و بالاتر از شیوه سنتی آن است؛ چنان که برخی متخصصان معتقدند فارغ از سرعت ساخت، کارآیی واکسن‌های سنتی به سطح ۹۵ و ۹۴.۱ درصدی واکسن‌های فایزر و مدرنا نمی‌رسد.

برای ساخت واکسن‌های «پیام‌رسان آر‌اِن‌اِی»(mRNA) نیازی به ویروس نیست (اگرچه مقدار کمی از ویروس برای تعیین توالی ژنوم و آزمایش واکسن استفاده می‌شود) بلکه بخشی از رمز ژنتیکی ویروس پس از تزریق واکسن، به داخل سلول‌های بدن راه پیدا می‌کند و پروتئین شاخکی ویروس را تولید و به سیستم ایمنی ارائه می‌دهد و باعث تولید پادتن و سلول‌های ایمنی تی برای مبارزه با بیماری می‌شود.

البته پس از فعال شدن سیستم ایمنی بدن، پروتئین شاخکی ویروس و پیام‌رسان آر‌اِن‌اِی از بین می‌روند ولی پادتن‌ تولید شده برای محافظت آتی در بدن باقی می‌ماند.

واکسن روسی کرونا نیز که با نام « اسپوتنیک» به بازار عرضه شده از روش بردارهای ویروسی(Viral vectors) ساخته شده که مکانیسم کارآمدی برای انتقال ژنوم ویروس به داخل سلول‌های آلوده محسوب می‌شود.


Pngtree—couple-2019-new-corona-virus_5345335-1200x1200.png
2020-12-31

ویروس کرونا چیست و چگونه پخش می شود ؟

ویروس کرونا از طریق سرفه کردن بیمار پخش می‌شود. ترشحاتی که به خاطر سرفه در هوا پخش می‌شود پر از ویروس است. این ترشحات ممکن است از طریق استنشاق، یا با لمس سطوح آلوده به آن و سپس دست زدن به چشم‌ها، بینی و دهان وارد بدن شما شود.

چگونه از خود محافظت کنم؟

بهترین کار شست‌وشوی مرتب و کامل دست‌ها است، ترجیحا با آب و صابون.

موارد توصیه شده توسط پزشکان و سازمان بهداشت جهانی عبارت‌اند از:

  • دوری از اجتماعات و اماکن پرتراکم و شلوغ
  • پرهیز از تماس نزدیک با افراد بیمار و دارای نشانه‌های بیماری
  • ماندن در خانه و رعایت فاصله فیزیکی با افراد

-کرونا-در-منزل-1.jpg
2020-12-21

مهم ترین اقدام در جهت قطع زنجیره شیوع بیماری کرونا، شناسایی بیماران و قرنطینه کردن آنها است. برای شناسایی بیماران انجام تست ابتلا به کووید 19 ضروری است. اما از آنجا که به دلیل شیوع گسترده تر ویروس در مراکز درمانی و آزمایشگاه ها، احتمال ابتلا به بیماری کرونا بیشتر است، مراجعه به این مکان ها به همه افراد به ویژه کسانی که از سیستم ایمنی ضعیف تری برخوردار هستند توصیه نمی شود. در این موارد می توان از خدمات تست کرونا در منزل استفاده کرد.

عوارض شایع کرونا چیست؟

بر اساس تحقیقات انجام شده حدود 70 تا 80 درصد افراد مبتلا به کرونا فاقد علائم شایع این بیماری هستند. در افراد دیگر نیز ممکن است علائم به طور خفیف بروز کند. خستگی، بی حالی، تب، سردرد، سرفه خشک، تنگی نفس و آبریزش بینی از عوارض شایع کرونا به شمار می آید. از دست دادن حس بویایی یا چشایی، گلودرد، اسهال، حالت تهوع، کوفتگی عضلات بدن، جوش زدن پوست، رنگ پریدگی انگشتان دست و پا نیز از دیگر علائم کرونا محسوب می شود.

کم آوردن نفس، به سختی نفس کشیدن، درد قفسه سینه، اختلال در تکلم و حرکت نیز از علائم جدی کرونا به شمار می آید که در صورت مشاهده آنها باید فورا تحت مراقبت های پزشکی قرار گرفت. در صورت داشتن علائمی که ذکر شد، بهتر است فورا تست کرونا انجام شود تا در صورت ابتلا به بیماری کرونا با رعایت پروتکل های بهداشتی و قرنطینه از انتقال بیماری به دیگران جلوگیری شود.

ویروس کووید 19 از طریق ترشحات بینی یا قطرات بزاق دهان فرد بیمار در هنگام عطسه و سرفه به دیگران منتقل می شود. بنابراین استفاده از ماسک، شستن مرتب دست ها با صابون یا مواد ضدعفونی کننده و خودداری از دست زدن به صورت برای محافظت در برابر این ویروس ضروری است.

انواع تست کرونا

تست تشخیص عفونی (PCR)

با انجام تست PCR وجود ویروس فعال کووید 19 در بدن نشان داده می شود. در این آزمایش با استفاده از یک گوش پاک کن از مخاط بینی و گلوی متقاضی نمونه برداری می شود و در صورت مشاهده بقایای ژنتیکی ویروس نتیجه تست مثبت شده و فرد باید فورا قرنطینه شود. جواب بعضی از تست ها کمتر از یک ساعت آماده می شود اما بعضی دیگر از تست ها برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده می شوند که جواب آن یک تا دو روز طول می کشد.

با انجام تست PCR ناقل بودن فرد مشخص می شود، اما توجه داشته باشید اگر قبلا به ویروس کرونا مبتلا شده باشید این تست قادر به تشخیص آن نیست و باید تست آنتی بادی بدهید.

تست آنتی بادی

تست آنتی بادی وجود پادتنی را که بدن در واکنش به ویروس کرونا تولید کرده نشان می دهد. وجود آنتی بادی مشخص می کند که شما قبلا به ویروس کووید 19 مبتلا شده اید. نکته مهم این است که تست آنتی بادی نمی تواند وجود ویروس فعال کرونا نشان دهد. همچنین وجود آنتی بادی کرونا در بدن به معنی مصونیت بدن در برابر این ویروس در آینده نیست. محققان هنوز نمی دانند میزان محافظت پادتن چه میزان است یا تا چه مدت زمانی در برابر کرونا مصونیت ایجاد می کند.

تست کرونا در منزل را با سینارای تجربه کنید

اگر علائم کرونا مانند بی حالی، گلودرد، تب و لرز را در خود احساس می کنید و از حضور در مراکز درمانی و آزمایشگاهی واهمه دارید، یا عزیز سالمند، بیمار و کودک دارید که جزو گروه های پرخطر از نظر ابتلا به کرونا محسوب می شوند خدمات تست کرونا در منزل سینارای را انتخاب کنید.

پس از ارائه درخواست شما برای انجام تست کرونا در منزل،  کارشناسان مرکز مراقبت های بالینی در منزل سینارای با شما تماس گرفته و آدرس محل مورد نظرتان را ثبت می کنند. سپس هماهنگی های لازم با آزمایشگاه صورت می گیرد و سینارای پرستاری حرفه ای را در کمتر از 2 ساعت برای انجام آزمایش و دریافت نمونه به منزل شما اعزام می کند. پرستار بر اساس نوع تست، نمونه را گرفته و به آزمایشگاه می رساند. آزمایشگاه پس از بررسی های لازم نتیجه تست کرونا را حداکثر تا 24 ساعت بعد به متقاضی اعلام می کند.

در صورت مثبت بودن تست کرونا و تمایل به استفاده از خدمات پرستار در منزل می توانید با خیال آسوده به سینارای اعتماد کنید. مرکز مراقبت های بالینی در منزل سینارای حرفه ای ترین پرستاران را که به اصول مراقبت و نگهداری بیمار کرونایی در منزل آشنایی کامل دارند به منزل افراد اعزام می کند تا با مراقبت صحیح از ابتلای سایر اعضای خانواده به کرونا جلوگیری کند.

با خدمات آی سی یو در منزل سینارای، یک بیمارستان کامل در خانه راه اندازی کنید! تیم پزشکی شامل متخصص بیهوشی، فوق تخصص آی سی یو، فوق تخصص ریه و فوق تخصص عفونی به اضافه تجهیزات پیشرفته آی سی یو به همراه پرستار 24 ساعته در شرایط کرونا در کنار شماست. سلامت شما بیش از هر چیز اهمیت دارد.


doctors_square-1200x1200.jpg
2020-12-15

مرکز مراقبت های بالینی در منزل سینارای با مجوز رسمی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش کشور ، افراد را به صورت فرد محور تحت مراقبت های پزشکی، پرستاری و مشاوره ای قرار می دهد تا حافظ سلامت روح و جسم آنان گردد و در صورت نیاز جهت ارجاع به واحد های کلینیکال اقدامات لازم را به عمل آورد. در همین راستا افراد می توانند جهت خرید خدمات پزشکی و پرستاری در منزل از طریق سایت و یا اپلیکیشن سینو اقدامات لازم را انجام دهند . قابل توجه است که تمام خدمات با تعرفه مصوب وزارت بهداشت تقدیم شما عزیزان می گردد. 

مرکز تخصصی مراقبت بالینی در منزل سینا رای با کادری متشکل از پزشکان و پرستاران مجرب کشور در خدمت هم میهنان عزیز می باشد .

آدرس شبکه های اجتماعی :
logo-samandehi

اشتراک


با وارد کردن آدرس ایمیل خود ، از جدیدترین تخفیف های ما مطلع شوید.    استفاده از مطالب سایت بدون ذکر نام سینارای مجاز نمی باشد .